1. pl
  2. en
  3. da
Trudny wybór silosów przemysłowych.

Jak dobrze wybrać silos ? To pytanie zadaje sobie wielu producentów.

 

Wraz ze wzrostem edukacji ekologicznej, w ciągu ostatnich kilku dekad, mogliśmy zauważyć stały wzrost wykorzystywania w różnych gałęziach przemysłu, kotłowni spalających biomasę.  Ich zaletą jest niewątpliwie mniejsze zagrożenie dla środowiska. Spalana biomasa wydziela mniej siarki, niż porównywalny z nią węgiel, jednak ze względu na swoja wilgotność wymaga szczególnych warunków przechowywania. Jednym z lepszych sposobów jej magazynowania, są silosy stalowe, które mogą być użytkowane na otwartej przestrzeni. Funkcjonują samodzielnie lub są ustawione w baterie. Przechowują odpady suche (max 35% wilgotności).

Przy odpadach mokrych lepiej sprawdzają się silosy betonowe i wygarniacze hydrauliczne w postaci tzw. ruchomej podłogi.

 

Silos to inwestycja długoletnia.

Każdy, kto wybierze ten sposób magazynowania, szybko przekona się, że oszczędność i wybór parametrów w oparciu jedynie o cenę nie sprawdza się w długoletniej eksploatacji. Jednym z problemów często okazuje się zbyt wolny odbiór paliwa i wolniejsze przekazywanie go do kotła.

 

Jak zatem dobrać silos do naszych potrzeb?

Pierwszym wyborem powinna okazać się jego wielkość. Bardzo łatwo można określić ten parametr, ponieważ z góry wiadomo, jaką moc przerobową będzie miała kotłownia zasilana magazynowaną w silosach biomasą.

 

Przy wyborze wielkości magazynu trzeba wziąć również pod uwagę możliwość wzrostu zapotrzebowania na przechowywanie dodatkowej ilości paliwa. Należy się zastanowić czy wybrać jeden większy silos czy też kilka mniejszych magazynów. Większa ilość silosów podnosi cenę inwestycji, ale też bezpośrednio wpływa na poprawę funkcjonalności, np. w sytuacji wykorzystywania do spalania różnego rodzaju paliw: słomy, zrębków czy peletu.

Kolejnym wyborem musi stać się rodzaju silosu. Runarsson proponuje dwa rozwiązania: silosy stożkowe, a także z płaskim dnem. Oba rodzaje mogą być wyposażane zarówno w wygarniacze, jak i odpowiednie przenośniki paliwa.

 

Trudno wskazać lepszy rodzaj silosu. Jest to uzależnione od indywidualnych potrzeb naszych klientów. Oczywiście w trakcie rozmów z kontrahentami staramy się zaproponować najlepszą dla nich opcję zarówno silosu, jak i wygarniacza czy przenośnika.

 

Dla kogo silos z płaskim dnem ?

Polecamy go przede wszystkim tym klientom, którzy na swoim terenie posiadają ograniczenia zabudowy i wysokość silosu ma tu kluczowe znaczenie. W takim wypadku silosy z płaskim dnem zapewniają optymalną pojemność.

Wygarniacz do dna płaskiego wybiera materiał równomiernie z całej powierzchni dna silosu, co jest jego ewidentną zaletą.  Może osiągać również większe wydajności wygarniania, które są stabilne i łatwo je kontrolować poprzez zmianę prędkości obrotowej wygarniacza.

 

Kiedy wybrać silos z dnem stożkowym?

Jeżeli posiadamy odpowiednią ilość miejsca, możemy pokusić się o wybór wyższego i tańszego silosu stożkowego. Będzie on jednak miał zastosowanie przy mniej wymagającym paliwie. Musi być ono jak najbardziej sypkie, raczej niezbrylające się w większe kawałki. Mówimy tu np. o wiórach czy trocinach. Wilgotność odpadów zasadniczo nie powinna być większa niż 20%.

Przy bardziej wymagającym paliwie wygarniacz do dna stożkowego czasami ustawia się w pionie, co może doprowadzić do znacznego spadku wydajności i wybierania materiału tylko z części centralnej. W skrajnym przypadku wygarniacz nie podaje materiału, co stwarza zagrożenie, jeśli materiał podawany jest do kotła. Ryzyko problemów związanych z wspomnianymi wadami wygarniacza stożkowego rośnie wraz z wilgotnością materiału.

Jeżeli więc nasz budżet jest ograniczony, posiadamy odpowiednią ilość miejsca, a kocioł spala sypkie paliwo, silos z dnem stożkowym może być odpowiednim wyborem.

 

A co z przenośnikami?

I tu znowu odpowiedź nie jest prosta. Podobnie jak z silosami, kryterium ceny nie powinno być dominującym w naszym wyborze. Trzeba zastanowić się, w jakich warunkach będzie pracował przenośnik, co będzie transportował, jaką powinien mieć żywotność no i na końcu cenę.

 

                Przenośniki ślimakowe

Najlepiej sprawdzą się, gdy koszt inwestycji ma być jak najniższy. Zależy nam  na najmniejszych kosztach obsługi urządzenia, przy jego długiej żywotności.

Wygląda idealnie? Zapewne tak, ale nie jest to rozwiązanie dla każdego. Wybierając przenośnik ślimakowy musimy wziąć pod uwagę jego długość. To rozwiązanie najlepiej sprawdzi się przy transporcie paliwa maksymalnie do 12-15 metrów, najlepiej w poziomie lub pod jednym kątem. Przenośnik ślimakowy jest w stanie transportować od 0 do 30 m3/h. 

Jeżeli potrzebujemy urządzenia do transportu na dalsze odległości o wyższej wydajności powinniśmy wybrać redlery.

 

                Przenośnik łańcuchowy – redler

Podstawowym kryterium wyboru tego typu przenośnika to długość drogi transportu i wydajność. Redlery przenoszą paliwo powyżej 30 m3/h. Są, więc o wiele bardziej wydajne niż przenośniki ślimakowe. Zastosujemy je również wtedy, kiedy odpad ma większe kawałki – powyżej 30 mm. W tego typu przenośnikach droga transportu materiału wydłuża się nawet do 50-60 m i może odbywać się na dwóch różnych poziomach.

Jeżeli więc potrzebujecie transportować niewielkie ilości materiału na krótkich dystansach wybierzcie przenośnik ślimakowy. Przy bardziej skomplikowanych rozwiązaniach zdecydowanie lepszy i bardziej wydajny okaże się redler.

Przy planowaniu inwestycji związanej z kupnem silosu, warto zastanowić się nad kompleksowym rozwiązaniem i wybrać odpowiadający waszym potrzebom silos wraz z pasującym do niego wygarniaczem, a także przenośnikiem. 

 

Zapraszamy do kontaktu z naszym biurem projektowym. Zaproponujemy najlepsze dla Was rozwiązanie.  Zapraszamy do zapoznania się z naszą szeroką ofertą.

19 marca 2019

BLOG

co nowego u nas ?

POWRÓT

Stronę stworzono w kreatorze www WebWave

RUNARSSON  © 2016

UL. I. BOERNERA 6

27- 400 OSTROWIEC  ŚWIĘTOKRZYSKI

CZYTAJ WIĘCEJ