1. pl
  2. en
  3. da

System stołów przesuwnych

Innowacje techniczne

POWRÓT

W miejscowości Hinnerup w Dani, oddano do użytku kotłownię o mocy 12 MW spalającą słomę. Głównym wykonawcą była firma AEA A/S, z którą podjęliśmy współpracę. Zadaniem Runarsson było zaprojektowanie, wyprodukowanie i montaż przesuwnych stołów podawczych do rozdrabniaczy słomy oraz śruby rozgarniającej, pracującej w pomieszczeniu na popiół.

Kotłownia w Hinnerup posiada dwie linie kotłowe, jedną na 6 MW oraz nowo wybudowaną na 12 MW. Obie linie mają własne magazyny słomy.

 

Klient wymagał od nas dość ciekawego rozwiązania. System stołów podawczych musiał być zaprojektowany tak, aby oba kotły mogły być zasilane z jednego magazynu słomy, w wypadku awarii suwnicy lub gdy jeden z magazynów pozostaje pusty. W tej trudnej sytuacji jeden ze stołów zjeżdża na bok, robiąc miejsce dla drugiego stołu, który w pełni załadowany obsługuje dwie linie kotłowe, podając słomę z jednego z magazynów dalej do rozdrabniacza. Dzięki takiemu rozwiązaniu, mimo awarii, kotłownia może pracować nadal, nie narażając się na niepotrzebne przestoje produkcyjne.

 

Stół podawczy to przenośnik łańcuchowy z możliwością regulacji prędkości podawania słomy, natomiast system jezdny, po którym się porusza, przypomina systemy jezdne suwnic.

 

Ogromna, bo 15 metrowa śruba rozgarniająca popiół była dla naszego biura konstrukcyjnego wyzwaniem projektowym. Mogła być umocowana tylko na dwóch podporach, na jej początku i na końcu. Niezbędne były bardzo dokładne obliczenia wytrzymałościowe, które wykonujemy w programie firmy Autodesk. Wybraliśmy średnicę, grubość rury oraz system łożyskowania, który skompensował jej uginanie się w czasie pracy.

 

W związku z wysoką ścieralnością popiołu zwoje śruby zostały wykonane z trudno-ścieralnego materiału typu Hardox. Śruba jak widać na zdjęciach spełniła założenia projektowe.

 

Projekt systemu przesuwnych stołów podawczych powstał w biurze projektowym w Polsce przy współpracy z inżynierami z firmy AEA A/S. Urządzenie wyprodukował i zamontował w kotłowni Runarsson A/S.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

System stołów -  rysunek

 

 

Montaż stołów przed pierwszym uruchomieniem

 

 

Montaż stołów

 

 

Montaż stołów i próbne uruchomienie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Śruba rozgarniająca

 

 

Transport 15 m śruby na miejsce

 

 

Pracująca śruba rozgarniająca popiół

 

 

Stronę stworzono w kreatorze www WebWave

RUNARSSON  © 2016

UL. I. BOERNERA 6

27- 400 OSTROWIEC  ŚWIĘTOKRZYSKI

CZYTAJ WIĘCEJ